VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Nasıl çalışmak gerektiğini bilmek, öğrenmeyi öğrenmektir.

Bence bu, bir insanın kendine verebileceği en güzel hediyedir

Öğrencilerin çoğu ders çalışma konusunda bazı sıkıntılar yaşar. Bu sıkıntılar, ders çalışmaya başlama, çalışmayı verimli şekilde sürdürme, tamamlama ve başarılı olabilme kaygısı eksenindedir.

Bu sıkıntıların temelinde : 

    Başarısızlıkla gelen güvensizlik,

    Kişisel ve ailevi sorunlar,

    Temel bilgi eksikliği nedenleri ile dersi anlayamama,

    Başarısızlıkla birlikte yaşanan güven bunalımı,

    Çalışma alışkanlıklarımızdaki temel yanlışlıklar yatmaktadır.

Ayrıca    

    Derslere önyargı ile yaklaşma,

    Amaçsız, plansız ve programsız çalışma,

    Yatarak, TV karşısında veya müzikle çalışma,

    Ezberleyerek veya alternatif kaynaklara başvurmadan çalışma.

Öncelikle bunları düzeltmekle işe başlamalıyız.

Şu ana kadar yapmadığımız ama aslında yapabileceğimiz şeyleri yapmaya başladığımız zaman mükemmel sonuçlar elde edebiliriz.

Bu kapsamda öncelikle verimli çalışmanın ne demek olduğunu saptamalıyız. Verimli çalışmak saatlerce masanın başında ders kitapları ile baş başa kalmak değil, etkili ve zamanı planlayarak çalışmaktır. Bu şekilde sistemli ve programlı bir çalışma, hem derslerde başarıyı hem de bireyi birey yapan sosyal etkinliklere de zaman ayırabilmeyi sağlar.

Başarıya giden yolda verimli ve programlı çalışmanın yanında en önemli etkenlerden biri de insanın kendisi ve geleceği için bir amaç belirlemesidir ve neden çalışmak gerektiğini kendi içinde anlamlı hale getirmesidir. Ağacın dalından kopan ancak nereye düşeceği belli olmayan bir yaprak gibi savrulmak ne ise hangi amaç uğrunda çalıştığını, çalışması gerektiğini bilmemek de bir öğrenci için aynı belirsizliktir. Önce kendi yetenekleriniz ve gerçekleriniz doğrultusunda kendinize hedefler belirlemeliyiz. Örneğin sayılarla oynamayı, herhangi bir şeyi hesaplamayı ve içinde sayılar olan konuları seviyorsanız hedeflerinizi FM ile ilgili bölümlerden belirleyebilirsiniz. Unutmayın ki bu hedefler çalışmalarınızı daha anlamlı ve verimli kılacak, başarılı olmanızı tetikleyecektir.

Hedefimizi belirledikten sonra

Hepimizin bildiği gibi, bizi başarıya götürecek yol sınavdan geçer. Sınavlarda başarılı olmak bilinçli çalışmaya, sabırlı olmaya ve karşınıza çıkabilecek küçük problemlerin bizi yıldırmamasına bağlıdır. 

Bu hazırlık döneminde önyargılarımızdan, "zaten çalışsam da ben bu dersten veya sınavdan başarılı bir puan alamam" söyleminden vazgeçmeliyiz. Kendimizi başkalarıyla değil, sadece kendimizle kıyaslamalıyız.

Başarının en önemli anahtarlarından bir tanesi de düzenli ve programa dayalı bir çalışmadır. Ancak böyle bir çalıma sizi derslerinizdeki başarılarınızı ve istediğiniz üniversiteyi kazanmanızı sağlar.

Planlı çalışma

- Ders çalışma ve sosyal aktivite verimliğinizi artırır.

- Hangi saatte hangi dersi ne kadar çalışacağınızı belirler.

- Günlük birikmeleri ve zaman sıkışıklığınızı önler.

- Anne babanızla ders çalışma konusunda yaşadığınız sıkıntıları ortadan kaldırır.

Plan yaparken nelere dikkat edilmeliyiz ?

- Günlük çalışma saatinizi kendi kapasitenize, odaklanma sürenize, çalışacağınız dersteki eksiklerinize göre belirlemelisiniz. Günlük 4- 5 saat çalışma genel olarak idealdir.

- Toplam sürenin derslere göre dağılımında derslerdeki durumunuzu ve sınavlarda aldığınız puanları göz önüne almalısınız. Günlük çalışmalarınızda ortalama 50 dk. çalışma ve 10 dk. mola uygundur.

- Zorlandığınız dersleri algı ve zihninizin en açık olduğunu düşündüğünüz zamanlarda çalışmalısınız ve tekrarlara önem vermelisiniz. Dersin öğrenildiği gün yapılan tekrar, öğrenmeyi pekiştirdiği gibi unutmayı da önler.

- Çalışma programımızı yaparken TV izlemek, dinlenmek, sosyal etkinliklerde bulunmak gibi önemli noktaları da göz ardı etmemek gerekir. Bunlara ayıracağınız zaman hem sizin sosyal gelişiminizi hem de planlı çalışmalarınızdaki verimliliğinizi destekleyecektir. Planlı çalışmazsanız bir süre sonra bıkkınlık duyacaksınız; unutmayın ki çok uzun süre çalışmak verimli çalışmak değildir.

Şimdiden geleceğiniz için bir planınız olmalı, bu planı yaparken:

    Bir aylık hedeflerinizi,

    Bir yıllık hedeflerinizi,

    Uzun vadeli hedeflerinizi,

    On yıl sonra neleri başarmak istediğinizi,

    Nerede, nasıl bir yaşam sürmek istediğinizi

şimdiden göz önüne almalısınız.

Haftalık çalışma programımızda öğrenilen konuların günlük tekrarı, test çözümleri, okul ödevlerinin yapılması bir sonraki güne hazırlık olmalıdır.

Bu programı uygulamak için kendinize özgü çalışma odası veya çalışma köşesi belirleyin. Masa başında oturarak çalışın. Çalışma sırasında dikkatinizi dağıtacak müzik, TV yayını gibi şeylerin olmamasına dikkat edin.

Dershanedeki ve okuldaki durumunuzu her hafta değerlendirin, eksik noktalarınızı saptayın. Bu eksikleri gidermek için programınızda güncellemeler yapın.

Unutmayın ki planlı ve düzenli çalıştığınız taktirde emeğinizin karşılığını mutlaka alırsınız. www.butikdershanem.com sitemizden izmirdeki butik dershanemiz hakkında bilgi sahibi olabilir ve 7/24 tablet testlerimize katılabilirsiniz.